Honda Şanzıman Yağı Ne Olmalı? Kaç Litre Alır?
 1. Anasayfa
 2. Sorunlar ve Çözümler

Honda Şanzıman Yağı Ne Olmalı? Kaç Litre Alır?

Motor yağı olan konumuzun ardından şanzıman yağı konusunda değinmek istedik. Aslında oldukça basit bir konu olmasına rağmen uygun yağın alınmaması hem maddi hem de zaman açısından ciddi sorunlar yaratıyor.

Honda araçlarında şanzıman yağı değişikliğine gidecekseniz mutlaka orijinal yağı kullanmalısınız. Aksi taktirde gerek vites geçişlerinde gerekse aracın ilerlemesinde ciddi sıkıntılar yaşanabiliyor. Özellikle Facebook grubumuzda yapılan bir tartışmada FD6 kasa yani 2011 model Honda Civic’i olan arkadaşların orijinal fabrika yağı yerine Mobil 1’in şanzıman yağlarından koydurduğu ve bunun sonucunda özellikle Manüel modellerde vites geçişlerinde sorun oluştuğu ve vitesin geçmediği şikayetlerinin oluştuğunu yazmışlardı. Orijinal yağa geçiş sonrasında ise bu sorunların tamamen yok olduğunu yazmışlardı.

Honda Civic  Araçlarına Hangi Şanzıman yağı kullanılır?
* Manuel modeller için: Honda MTF
* Otomatik modeller için: Honda ATF-DW1 yağlarını kullanmalısınız.

Honda Civic araçlarına kaç litre yağ konulur?

Honda Civic FD6 Manuel Şanzıman Yağı: 1.80 Litre
Honda Civic FD6 Otomatik Şanzıman Yağı: 2.80 Litre

Honda Civic ES7 Manuel Şanzıman Yağı: 1.80 Litre
Honda Civic ES7 Otomatik Şanzıman Yağı: 2.80 Litre

Uyarı: Süzülmeye bağlı olarak 20 gram artma veya eksilme olabilir.

Bu konunun yazılmasında bize destek veren Honda FD6 Team Grubu üyesi Savaş Kutucu‘ya çok teşekkür ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 7
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorumlar (5)

 1. 25 Temmuz 2019

  MERHABA HONDA JAZZ 2008 OTOMATİK ARAÇ İÇİN UYGUN ŞANZIMAN YAĞI HANGİSİDİR?NEREDE BULABİLİRİM? İLGİ VE ALAKANIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Merhabalar, Sayfamız ve grubumuz olarak Honda yetkili servisinden yağı temin etmenizi dileriz. Çünkü en uygun yağ servisten alınan yağ oluyor. Piyasada çok fazla bulunmuyor. Ayrıca ENEOS ECO ATF modellerini de kullananlar var.

 2. Merhaba2008 model honda civic aracım var hangi marka kaç lt ve fiyat olarak değişik rakamlar söyleniyor teşekkür ederm iyi çalışmalar

  • Honda civic vtec 2 2006 modele hangi şanzuman yağı kullanabiliriz. Ve kaç litre konulması lazım. Teşekkürler.. birde orjinal yağı nerden temin edebiliriz.

   • Merhabalar, Öncelikle yetkili serviste temin etmenizi isteriz. Maalesef ki orjinal harici şanzıman yağları gerek manuel gerek otomatik geçişlerde sert bir hissiyat yaratıyor. Özellikle FD6 KASA 2011 model honda civic aracımda kendi yaşadığım problem. Manuel şanzımanken mobil 1 şanzıman yağı kullanılmıştı ve geçişler çok fazla sertleşmiş hatta geçmiyordu bile. Aracınız manuel mi otomatik mi?