Honda Şanzıman Yağı Ne Olmalı? Kaç Litre Alır?

Motor yağı olan konumuzun ardından şanzıman yağı konusunda değinmek istedik. Aslında oldukça basit bir konu olmasına rağmen uygun yağın alınmaması hem maddi hem de zaman açısından ciddi sorunlar yaratıyor.

Honda araçlarında şanzıman yağı değişikliğine gidecekseniz mutlaka orijinal yağı kullanmalısınız. Aksi taktirde gerek vites geçişlerinde gerekse aracın ilerlemesinde ciddi sıkıntılar yaşanabiliyor. Özellikle Facebook grubumuzda yapılan bir tartışmada FD6 kasa yani 2011 model Honda Civic’i olan arkadaşların orijinal fabrika yağı yerine Mobil 1’in şanzıman yağlarından koydurduğu ve bunun sonucunda özellikle Manüel modellerde vites geçişlerinde sorun oluştuğu ve vitesin geçmediği şikayetlerinin oluştuğunu yazmışlardı. Orijinal yağa geçiş sonrasında ise bu sorunların tamamen yok olduğunu yazmışlardı.

Honda Civic  Araçlarına Hangi Şanzıman yağı kullanılır?
* Manuel modeller için: Honda MTF
* Otomatik modeller için: Honda ATF-DW1 yağlarını kullanmalısınız.

Honda Civic araçlarına kaç litre yağ konulur?

Honda Civic FD6 Manuel Şanzıman Yağı: 1.80 Litre
Honda Civic FD6 Otomatik Şanzıman Yağı: 2.80 Litre

Honda Civic ES7 Manuel Şanzıman Yağı: 1.80 Litre
Honda Civic ES7 Otomatik Şanzıman Yağı: 2.80 Litre

Uyarı: Süzülmeye bağlı olarak 20 gram artma veya eksilme olabilir.

Bu konunun yazılmasında bize destek veren Honda FD6 Team Grubu üyesi Savaş Kutucu‘ya çok teşekkür ederiz.

Yönetici hakkında 50 makale
Honda markasına ait tüm modeller ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Lütfen yorum kısmını kullanarak bizlere iletilerinizi, sorunlarınızı paylaşın.

2 yorum

    • Merhabalar, Sayfamız ve grubumuz olarak Honda yetkili servisinden yağı temin etmenizi dileriz. Çünkü en uygun yağ servisten alınan yağ oluyor. Piyasada çok fazla bulunmuyor. Ayrıca ENEOS ECO ATF modellerini de kullananlar var.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*