BRC Sistemde Pipo Arızası – Devir Düşmesi
 1. Anasayfa
 2. Sorunlar ve Çözümler

BRC Sistemde Pipo Arızası – Devir Düşmesi

Honda araçlar ile en uyumlu sıralı sistemlerden biri olan BRC sıralı otogaz sistemi kullanıcılarını yakıt ve arıza konusunda oldukça idare eden ciddi anlamda  tasarruf ettiren diğer sistemlere göre daha az kullanıcı yoran bir sistemdir. Özellikle Honda’nın yaptığı anlaşma ile serviste bu sistemi takması da kullanıcıya büyük güven vermektedir.

BRC sisteminde PİPO hatası..

Çok fazla uzatmadan direk konuya girelim. BRC sistemlerinde de bir takım hatalar zamanla çıkabiliyor. Bunlardan en yaygınları ise sistemi kuran ustaların yanlış montajlamaları sonrası oluşan sistem arızalarıdır. Bunun dışında kronik olarak görülen sorunlarda ortaya çıkmaktadır.

Honda FD6 Team grubunda tartışılan ve çözüme kavuşan bir sorun olan PİPO arızasını bugün sizlere usta ağzıyla değil tamamen edinilmiş tecrübe ile anlatacağız.

Klima açıkken devir düşmesi, kırmızı ışıkta devir düşmesi, rölentede devir düşmesi..

Pipo arızasının en sık gösterdiği sorun aracın hareket halinde olmadan yani durduğu esnada devir düşme problemidir. Sanki araç gaz kesiminden ötürü duracakmış gibi hissiyat ve sarsıntı verir. Özellikle yaz aylarında klima açık iken daha çok belli olan bu sorun, rölenti de iken araç duracakmış gibi devrin düşmesi ve aracın sallanması problemidir. Bu şekilde bir sorun yaşıyorsanız, çekişin düşeceğini eskisinden daha çok yaktığını gözlemleyebilirsiniz.

Bu gibi sorun BRC otogaz sistemlerinde bulunan pipo adı verilen ve havayı belirli bir şekilde içeri alan sistemin arızalanmasıdır. Pipo kısmında çok fazla hava alması sebebiyle aracın zayıflamasına sebep olmaktadır.

Peki bu sorunu nasıl çözebilirim?
Sorun oldukça basit bir problem olmakla beraber aracın sabahtan verilip akşamdan alınması şeklinde bir zamanlama yapılmasını da ister. Gaz sistemine bağlı pipoların sökülerek doğrudan bağlanması gerekmektedir.

Peki maliyeti ne kadar? nerde yaptırabilirim ?
Grup olarak bu sorunu çözmek için mutlaka sağlam ve güvenilir bir yetkili bayilik almış BRC firmalarına yaptırmanız gerekir. Maliyeti ise firmaların kendi işçiliklerine bağlı olarak değişmektedir. Herhangi bir şekilde parça takılmayıp sadece sistemin sökülüp doğrudan motor sistemine verilmesi nedeniyle sadece işçilik ücreti ödenmektedir.

Yapılan araştırmalarda maliyet firmalara göre 70 TL ile 300 TL arasında değişmektedir. Grup üyelerimiz Ankara‘da bu sorunu 70 TL’ye düzelmişlerdi.

Önereceğimiz Firmalar ise..

İstanbul’da
Emre Otogaz  (Anadolu Yakası Maltepe’de) Vahap Ustadır.
Cevizli Tugay Yolu Anadolu Is Merkezi No: 4-26 K.Maltepe
T: 0 216 305 71 98 

Ankara’da ise
Mocan BRC Servisi
Adres: İvedik Organize Sanayi Bölgesi Altın Örnek Sanayi Sitesi Melih Gökçek Bulvarı
1519.Sokak ( Eski sokak 564 ) No:60 Yenimahalle ANKARA
Tel: 0312 394 72 22
Tel2: 0533 301 64 61
Fax:  0312 394 72 22
E-Mail: mocanovunc @gmail.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorumlar (3)

 1. Yakin zamanda fd6 team e uye olucam sizden bir ricam olacak sunroof lastiklerinde soyulma oluyor lastigin sifirdan degisme durumu varmidir

 2. FD6 honda cıvıc aracımın şanzıman yağını nerelerde değiştirebilirim. özellikle çorum samsun ankara illerine yakınım.

  • 30 Ekim 2022

   Merhaba, Yetkili servislerden fiyat alabilirsiniz. Ankara’da Kerbaz Honda’ya da sorabilirsiniz.