Rölanti Dalgalanması

Honda FD6 Team Facebook grubumuzda Yakup Bekler’in yaşamış olduğu sorun ve bulduğu çözümü paylaşmasıyla ortaya çıkmış bir konu oldu. Kendisine teşekkür ederiz.

Sol motor takozunu değiştirmek için kolları sıvadım ve başladım hava filtresi, akü, beyni söktüm. Motor takozunu değiştirdim. Sonra hava filtresi kabininin paramparça olduğunu ve silikonla yapıştırdıklarını fark ettim temizleyip hızlı japon yapıştırıcısı ile tamir ettim.

Bundan dolayı boğaz kelebeği aşırı derece tozlanmıştı. Ona da elimde bitek WD40 olduğu için az miktarda 2 defa sıktım. Daha sonra her şeyi topladım ve marşa bastım.İlk marştan itibaren 1 ve 2. devir arasında rölanti dalgalanmaya başladı.2 defa kelebek boğazı söküp temizledik, arıza cihazından sıfırladık. Hararet müşürünü değiştirdik.Hiç bir şekilde düzelmedi.

Sorun bence şuydu ; WD40 sıktım o kelebeğin ortasındaki milden potansiyometrenin içine gitmiş ve ayarı bozmuş olabilir. 2. Seçenekte beyni söktüğüm için tüm ayarlar sıfırlanmış olabilir ve kalibrasyon istediği için rölanti bozuktur .

İNALLAR HONDA YETKİLİ SERVİSİNE götürdüm . arıza tespit icin 300 tl aldılar ve bana 19400 tl parça fiyatı çıkarttılar . bu duruma yol açacak tüm muhtemel parçalar değişecek yazılmış. Yani servis boş iş gitmeyin .

Çözüm şu şekilde oldu. Sanayi de özel Honda servisine gittim . Gruptaki bi abiyle mahallede karşılaşmam üzerine tavsiye de bulundu sağ olsun .
Kalibrasyon yaptırmak istedim. Subapları kontrol edip tam sorunu bulalım dediler .
Kelebek boğazı komple dağıtıp motoru da dahil temizleyip toplamışlar .

Subap ayarı yapılmış “buna gerek yoktu” ama yaptırmayı düşünüyordum aradan çıktı .
Birde kalibrasyon yapılmış .
Şuan araç maşallah eskisinden daha iyi .

Kelebek boğazı bende açıp yapmayı düşündüm ama önce bir kalibrasyon deneyelim dedim sıfırlanmış olabileceği düşüncesiyle, artık oraya gitmişken üşengeçlikten ustaların kollarına bıraktım. Birilerine faydalı olursa ne mutlu bana 🙂

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorumlar (6)

 1. 23 Ağustos 2017

  Sakaraya Honda Sinan abimizde sübap ayarı ve gaz kelebeği temizlemesi sonrası cihazı bağlayıp tekrar kalibre edilmezse yapılan ayarın gereksiz olduğunu söylemişti Bilal isimli usta. Bende bu şekilde faydalı olmak isterim değerli Fd6team aile fertlerimize.

 2. İstanbul Kaynarca da aracıma rölanti dalgalanması sebebiyle boğaz kelebeği temizliği yaptırdım. Sonuç unda ise 2014 model Honda Civic devri şuan yüksek ve araç gaza basmadan bile gaz yiyor ve hareketleriyle. Çözüm ve usta tavsiyemiz varmı İstanbul Anadolu yakasında.

  • 1 Şubat 2018

   Merhaba, kalibrasyon yaptırdınız mı?
   Gaz kelebek sonrası kalibrasyon yapmak ve belirli bir süre sonra normale dönmesi beklenir.

 3. 6 Şubat 2019

  Ustacim bende suanda ayni rolanti dalgalanma sorununu yaşıyorum,ulasabilecegim bir usta varmi

  • Tuzlada sanayide klas oto var aracı bilgisayara bağlayıp adaptasyon yaptı rolanti dalgalanma sorunum 15 dk çözüldü.
   selamlar

 4. 18 Eylül 2020

  2008 elegance otomatik aracım 3.vitesten yukarı çıkarmıyor serilik falan gidiyor motor korumaya geciyorkontağı kapatıp açınça normale dönüyor vites gecişlerinde falan hiç bi sıkıntı olmuyor.sorun nerden olabilir boğazkelebeği yeni değişti kalibrayon oldu ama düzelmedi