Arabadan İnerken Elektrik Çarpıyor Sorunu ve Çözümü

1
5374

Arabadan inerken herhangi bir yere dokunduğumuzda çıt pıt elektrik sesi ve hafif can yanmasıyla ile kısa bir şoklanıyoruz.. Peki bunun sebebi nedir? Arabamızdaki elektrik çarpmasının sebebi nedir? İşte detaylar..

Hepimizin yaşadığı bir sorunu daha gün ışığına çıkararak sorunları aydınlığa kavuşturuyoruz. Bugün sizlerle, aracımızı park edip indiğimiz anda parmağımızdan veya kolumuzdan çarpan elektrik sorununa çözüm arıyoruz.

Arabayı güzelce park edip inerken aracın kapısından veya dokunduğunuz herhangi bir yerden bir anda elektrik çarpmasına artık alışır bir duruma geldik. Bu sorunun tam olarak çözümünü gerek facebook grubumuzda gerekse internet sitelerinden uzmanlara danışarak sorduk.

Arabada elektrik çarpmasından dolayı oluşan bu sorun kısaca söyle;

Bindiğimiz koltuğun üzerini çevreleyen kumaşın içerisinde naylon karışımında bulunması ile giydiğimiz kıyafetlerin yünlü olması ve iniş – binişlerde sürtünmeden dolayı kaynaklanan statik elektrik oluşumuyla beraber elektrik çarpılma olayları ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir şekilde metale dokunduğumuzda da bu elektrik metale zıplar. Siz de herhangi bir şekilde metala dokunmadan bir yere dokunursanız bu statik elektrik üzerinizde kalır ve dokunduğunuz yeri çarparsınız.

Bu sorunun çözümü ise neredeyse yok. Naylonn karışımı ve kıyafetinizdeki yün sebebiyle sürtünmeden kurtulmak için çarşaf gibi naylon içermeyen bezler sermeniz gerekiyor ki kimse bunu ufak bir ÇIT için yapmaz.

Alternatif öneriler ise:

1- Kapıyı açıp kendinizi dışarıya yuvarlayarak atmak.
2- Kapıyı açmadan önce elinize havlu bağlamak
3- Cama yumruk atarak camdan çıkmak ki yine çarpma ihtimali var.

Honda FD6 Team grubumuzda “Arabadan İnerken Çarpan Elektrik Sorunu” konusunu da konuştuk. Yapılan yorumları görmek için tıklayın ve grubumuza katılmak için tıklayınız.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here