Yeni Type R Rekor Kırıyor

Yeni Type R, önden çekişli otomobillerde Nürburgring tur rekorunun sahibi oldu

Yeni Type R, Honda’nın bugüne kadar hayata geçirmiş olduğu en geniş kapsamlı ürün geliştirme programının yansıması olan 10. nesil Civic ile aynı teknik yapıyı paylaşıyor. Yol ve pist kullanımı göz önüne alınarak teknik olarak geliştirilen yeni Type R’ın kaputunun altında önceki nesil Type R’da da kullanılan 2.0 VTEC TURBO motor görev yapıyor. Yeni nesil Type R’da kullanılmak üzere optimize edilen 2,0 litrelik turbo benzinli motor 320 bg güç ve 400 Nm tork üretiyor. Motor üretmiş olduğu gücü kısa oranlı altı vitesli manuel şanzıman üzerinden ön tekerleklere aktarılıyor.

Önceki nesliyile kıyaslandığında 16 kg daha hafif olan yeni Type R’ın burulma direnci yüzde 38 arttırılmış. Bu sayede de direksiyon emirlerine daha keskin cevaplar veren bir gövde reaksiyonu ve viraj stabilitesi elde edilmiş.

Honda Civic Type R’ın yürüyen aksamından sorumlu Ryuichi Kijima yapmış olduğu değerlendirmede: “Yeni Type R daha yüksek viraj hızlarına ulaşıyor. Bunda artan iz genişliği, daha geniş tabanlı lastikler, daha uzun dingil mesafesi, yeni çok kollu arka aks ve yeni optimize edilmiş aerodinamik paketin payı büyük. Örneğin 150 km/s ile geçilen orta hızlı bir virajda yeni Type R önceki versiyona oranla 10 km/s daha hızlı. Böylece yeni Honda Type R çok daha iyi tur zamanına imza atabiliyor.” dedi.

10. nesil Civic Hatchback ile birlikte Honda’nın İngiltere tesislerinde üretilecek olan yeni Type R, 2017 yılının son çeyreğinde tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de satışa sunulacak.

.

Yönetici hakkında 51 makale
Honda markasına ait tüm modeller ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Lütfen yorum kısmını kullanarak bizlere iletilerinizi, sorunlarınızı paylaşın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*