1. Ana Sayfa
  2. Sorunlar ve Çözümler

Honda VSA Sistemi Nedir?

Honda VSA Sistemi Nedir?
0

Honda araçlarının neredeyse hepsinde sol kısmında veya hız ekranında yazan VSA’nın ne anlama geldiğini anlatalım. 

VSA’nın açılımı Vehicle stability control system‘dir. Yani motomot Türkçesiyle Araç kararlılık kontrol sistemi.

VSA, aracımızda bulunan dört tekere konulan sensörler sayesinde aracın frenleme anlarında aldığı verileri kendi içerisinde bulunan işletme bölümüne göndererek analizi yapar ve müdahale bölümüne bu analizi yeniden göndererek frenleme yaptırır. Bu frenleme esnasında hangi tekerleğin boşa döndüğü hangi tekerin daha fazla fren yapması gibi farklı metodlarla sinyaller göndererek sürücüyü anı durumlarda tehlikeden daha fazla korumak, aracını kontrol edebilme imkanı sağlamaktadır.

VSA’yı yağışlı yollarda, karlı yollarda daha sık hissetmekle beraber yazın ciddi bir frenleme yaptığınızda da fren pedalından devreye girdiğini anlarsınız ek olarak hız ekranında da sembolü yanmaktadır.

  • Bazı durumlarda ise sürekli VSA girerek aracın gitmesi probleme dönüşür. VSA tuşuna basılarak VSA iptal edilir ve herhangi bir kara batma durumunda hızlıca çıkılır.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Honda markasına ait tüm modeller ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Lütfen yorum kısmını kullanarak bizlere iletilerinizi, sorunlarınızı paylaşın.

Yorum Formu - Bize yorum yazabilirsiniz