Honda Civic Karterden Yağ Geliyor Sorunu
 1. Anasayfa
 2. Sorunlar ve Çözümler

Honda Civic Karterden Yağ Geliyor Sorunu

“Yağını, suyunu koy gerisine karışma..” olarak bilinen Honda marka araçlarında elbette kusurları olmaktadır. Özellikle yağ damlatma gibi sorunlar her aracın başına geleceği gibi Honda marka araçlarda da oluşabilecek sorunlardır. Önemli olan aracın yağ kaçırması değil, kaçırılan bu yağların kontrolü yapılarak bir an önce kaçak yağan yağın durdurulmasıdır.

Yağ damlatsın bir şey olmaz!

Kesinlikle bu doğru bir cümle değildir. Bu şekilde tavsiyeler veren kişiler, maalesef uzun vadede zarar getirecek olan durumları düşünmemektedir. Bu sebeple oluşabilecek daha büyük sorunları ortadan kaldırmak için hemen eyleme geçilmesi ve organik olmayan yağ damlatma problemlerinin önüne geçilmesi gerekir.

Aracın altından yağ geliyor!

Her gün park ettiğiniz yerde aracın yağ damlattığını yere bakarak çok kolay anlayabilirsiniz bununla beraber TÜVTÜRK muayenesinde veya rutin bakımlarda da bu gözünüze çarpabilir. Öncelikle yapmanız gereken yağın nereden damlattığınız tam olarak tespit edebilmektedir. Elbette ki araç ustaları bu konuda sizlere doğrudan tespit yapabilir. Ancak eğer etrafınızda bir usta yok ve sorunun ilk gözlemci olarak siz tespit etmek istiyorsanız yağın nereden geldiğini detaylı takip etmeniz gerekmektedir.

Karter, Direksiyon, Keçeler..

Motor bloku kısmından gelecek olan yağlar maalesef karter, direksiyon ve keçelerin bağlı olduğu birimlerden gelebilir. En çok sorun yaşanan yer ise maalesef karterdir. Aracın tüm yağının birleştiği nokta olan karter kısmında bulunan contalar belirli bir yıl sonra aşınmaya, basınçtan dolayı sorun çıkarmaya başlar.

Karterin etrafında bulunan kısımları inceleyerek contalardan mı kaçırdığını net olarak tespit etmek gerekir. Eğer Karterin bulunduğu kısmın etrafından yağ akmaya devam ediyorsa hızlı bir şekilde contanın değişimi sağlayacak bir Honda yetkili servis veya Özel bir Honda servisine uğramanız gerekmektedir.

Karterden gelen yağ damlamaları eğer karterin bir darbe almaması durumunda contadan kaynaklı bir sorundur. Karterin ustaca sökülecek conta kısımlarının güzel kaldırıp, temizlenip yeniden orijinal contanın yeniden karter üzerine serilerek, karterin kapatılmasının sağlanması gerekmektedir. Bu sayede yağ damlaması hallolmuş ve aracınızdan da yağ eksilmemiş olur.

Orijinal ürünlerin kullanılması

Honda marka araçların tamir ve tadilatlarında mutlaka orijinal ürün kullanılmasını bizler Honda FD6 Team olarak önermekteyiz. Çünkü gerek yapılan ürünün bir standartlar çerçevesine oturtulması, kaliteli kontrollerinin belirli bir standartlara göre yapılması bakımından orijinal ürünler her zaman sorunsuz ürünlerdir. Diğer yandan büyük firmaların orijinal ürünlere malzeme üretmek yanında iç piyasaya finansal olarak daha uygun fiyatlı yanı ürünleri üretmesi de kabul edilebilir bir durumdur. Bu sayede daha uygun ve sürdürülebilir fiyata ürün bulunması sağlanarak, kullanıcıya daha ucuz maliyetli tamir onarım yapılması sağlanır.

Ancak orijinal veya belirli bir standartlara uygun olmayan gözle ve yapısal olarak çok benzeyen imitasyon ürünlerin kullanılması çok sorunlu olmakla beraber aracın kullanıcısını da olmadık bir anda çok büyük bir mağduriyet yaşamasına sebep olur. Bu sebeple orijinal veya orjinale çok yakınbüyük firmaların ürettiği belirli bir standartlar sahip ürünlerin alınmasını sayfamızca önerilmektedir. Örneğin, Bando marka kayışların kullanılması gibi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.