Honda Civic AKS Körüğü Yağ Kaçırıyor? Sorun Büyür Mü?
 1. Anasayfa
 2. Sorunlar ve Çözümler

Honda Civic AKS Körüğü Yağ Kaçırıyor? Sorun Büyür Mü?

Arabalarımıza gözümüz gibi bakıyoruz. Ancak bazen öyle durumlar oluyor ki arabamızı sürdüğümüz yollar istediğimiz gibi olmuyor ve yola bırakılan taş, demir parçaları gibi hoş olmayan cisimler yüzünden aracımız zarar görebiliyor. İşte bu gibi durumlarda mutlaka aracımızı kontrol etmeli ve ilerleyen günlerde de aracımızın kritik noktalarını gözlem altında tutmalıyız.

Honda Civic yere alçak araçlar grubundan biridir. Haliyle görsellikte katmaktadır. Ancak bu yere yakınlığı bizi biraz sıkıntılı durumlara düşürebiliyor. Örneğin, kasisli, çukurlu yollara girdiğimizde hele bir de aracımızda 4 kişi olup üstüne bir de yükümüzde varsa içimiz acır. Çünkü hafif hafif Türkiye koşullarındaki aracımız yere sürtmeye başlar. Genellikle herhangi bir sorun olmaz ama bazı durumlarda en çok sıkıntı çıkaran yerler, AKS körükleri zarar görebilir.

Bugün AKS Körüğün zedelenmesi veya zarar görmesi sonrası oluşacak olan sorundan bahsedeceğiz. Çünkü genellikle en can alan noktalardan biri olmakla beraber muayene istasyonlarında sinirleri bozan durumlardan biridir. Görünürde herhangi bir sorun olmaz ama muayene soktuğunuzda elinize verdikleri raporda ağır hasar aks yağ akıtıyor yazdığında yeniden bir servise giderek sorunu tespit edip yeniden muayene girmek gerekecek.

Aracınıza eğilip baktığınızda AKSlara bitişik körük kısmından hafif hafif yağ damlıyorsa hemen servisinize götürerek körüğü değiştirmelisiniz. Bunun yanında AKS’ın körük kısmı hatta tüm aks açılarak kaçıran yağın ne oranda sisteme zarar verdiği tespit edilmelidir. Aksi taktirde yağ kaçıran aks, belirli bir süre sonra içerisindeki yağı tamamen boşaltarak öncelikle ses yapmaya daha sonrasında ise sağa veya sola çevrildiğinde hiç olmadık bir şekilde kitlenmeler yapıp hatta tamamen aks sistemini de bozarak ciddi anlamda maddi kayıplar, hatta araç kazalarına varan boyutlar oluşabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek ve malum durumu en hızlı bir şekilde gidermek adına yağ kaçıran kısmı tespit ederek gerekli işlemleri yapmalısınız. Bunun yanında eğer körükten kaynaklanan bir problem olduğuna mutlaka orijinal veya orijinal çıkma gibi parçalar kullanarak yapılacak işlemleri sağlamlaştırın. Çünkü bazı Çin malı adı verilen ve gerçekten kaliteli olmayan ürünler hem sistemi tamamen bozabiliyor hem de kısa sürede özelliğini yitirerek yeniden masraf yapmanıza sebep oluyor.

Araçlarını rutin olarak kontrol ederseniz oluşacak sorunlara anında müdahale ederek ilerleyen boyutlarda daha büyük sorunlar ve maddi kayıplar vermeden geçiştirebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.